İslam Hakikat

Yılbaşı kutlamak günah mıdır? Noel nedir?

Dünya çapında gerçekleşen Yılbaşı kutlamaları, ülkemizde de yaygın bir şekilde benimsenmiş olmasına karşın, tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Noel, Yılbaşı gibi kavramların farklı yorumlamaları bulunsa da, içerik olarak en çok merak edilen husus da dini açıdan bakış açısıdır.

Noel Bayramı: İsa Aleyhisselam’ın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık tarihidir. Bu kutlamalar gece yarısı başlar ve 26 Aralık‘a kadar devam eder.

Yılbaşı: Aralık ayının son gecesinde, dünya çapında yeni bir yıla girilişin organize şekilde kutlandığı, dini bir bayram niteliği taşımayan gün.

Noel ve Yılbaşı arasındaki fark

Her ne kadar Noel dini bir amaçla, Yılbaşı da tamamıyla eğlence maksadıyla yapılsa da, YIlbaşı gecesinde Hristiyanlık dinine sonradan yerleşmiş kültürel ögelere rastlamak mümkündür. Noel Ağacı, Noel Baba gibi semboller bunlara en açık örneklerdir.

Yılbaşı kutlamak günah mı

Yılbaşı neden sakıncalı görülmektedir?

Yılbaşının kutlanması gerek konumu gerek içeriği bakımından eleştirilmektedir. Her iki konu da, ayetler ışığında incelendiğinde dikkat edilmesi gereken meselelerdir.

Yılbaşının niyeti

YIlbaşını, kökeni Hristiyan geleneğinden dönüşen sembollerle kutlamak caiz değildir. Hiçbir amaç ve gaye olmadan, yalnızca eğlenmek için yapılması dinimizce uygun görülmez.

Yılbaşının içeriği

Alkol, şans oyunu, zina gibi eylemlerde bulunmak, caizlik konusundan tamamen çıkarak helal-haram meselesine girmektedir. Bu nedenle Yılbaşı kutlamasına haram denilebilmesi için dinen haram edilen fiillerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

O kâfirler ki, dünya hayatı onları aldattı da dinlerini bir eğlence ve oyun edindiler. Onlar, bu günlerine ulaşacaklarını unuttukları ve âyetlerimizi bile bile inkâr ettikleri gibi biz de bugün onları unuturuz.

A’râf Suresi – 51. Ayet 

Yılbaşı hangi durumlarda caizdir?

Sona eren yılda birtakım olumsuz davranışlardan vazgeçildiyse, planlanan ve içeriğinde kötülük barındırmayan hedefler yerini bulduysa, birtakım başarılar ve iyi bir kul olma yolunda maddi-manevi gelişmeler yaşandıysa, üzerinden geçilen yıla bakıp bu değişikliği analiz etmek ve sevincini yaşamakta herhangi bir engel yoktur. Bunları yaparken de yine dinin belirlediği sınırlara özenle dikkat edilmelidir.

Alp Eren

Yaklaşık 7 yılı aşkın süredir Din, Din Felsefesi ve şüphecilere yönelik içerikler hazırlıyorum.

Yorum ekle

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın