İslam Hakikat

Sabah Namazı ne zaman kılınabilir? İmsak ve Kerahet Vakti nedir?

Sabah namazının günün hangi vaktinde başladığı, ne kadar süre boyunca kılınabileceği ve imsak vakti ile sabah namazı arasında ne kadar sürenin bulunduğu ile ilgili farklı yorumlamalar bulunsa da, genel kabul görmüş olan ve bütün mezheplerde geçerli bir dilim bulunmaktadır.

İMSAK BAŞLANGICI

Sabaha karşı tan yerinin ağarmaya başlamasından itibaren güneşin doğuşuna kadar olan zamandır. Arapça’da ‘fecir’ olarak geçen bu kavram, şafak sökmesi, gün ağarması gibi anlamlara gelmektedir. Güneş ışıklarının ufuk çizgisinde belirginleşmeye başladığı ilk anlar imsak vaktinin girdiğinin habercisidir.

İmsak başlangıcı ve sabah namazı vaktinin çıkışı

Görselde görüldüğü üzere, gökyüzünün ağarmasıyla birlikte imsak vakti başlar ve sabah namazının kılınması için uygun olan vakit gelmiş bulunur. Bu koşullarda ezanın beklenmesi gibi bir zorunluluk yoktur.

  …Fecirden siyah ip beyaz ipten sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin ve için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın.

Bakara Suresi – 187 . Ayet

Ayetin konusu oruç ile ilgili olsa da, imsak vaktinin başlangıcını tarif etmektedir. Burada siyahın gecenin karanlığı, beyazın gündüzün aydınlığı şeklinde anlaşılması hususunda din bilginleri fikir birliği sağlamışlardır. [*]

SABAH NAMAZI VAKTİNİN SONA ERMESİ

Güneşin ilk görünmeye başladığı an, sabah namazı vaktinin çıktığını gösterir. Bu vakitten sonra namaz kaza gerektirir.

KERAHET VAKTİ

Güneşin doğmasının ardından Kerahet Vakti girer. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki 40 ile 50 dakika sonrasını temsil eder. Bu vakitte namaz kılınamaz. Sabah namazını vaktinde kılamayanlar ise Kerahet Vakti‘nin çıkışının ardından sabah namazını kaza etmek durumundadırlar.

MEZHEPSEL FARKLILIKLAR

Hanefilerin inancına göre sabah namazının geç kılınması daha makul olduğu için imsak vaktinden bir süre sonra eda edilmesi daha uygun görülmüştür. Şafiilerde ise gün çok fazla aydınlanmadan bir an önce kılma düşüncesi vardır.


[*] Kur’an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 285-288

Alp Eren

Yaklaşık 7 yılı aşkın süredir Din, Din Felsefesi ve şüphecilere yönelik içerikler hazırlıyorum.

Yorum ekle

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın