İslam Hakikat

Orucu Bozan Kaza ve Kefaret Gerektiren Durumlar

Orucu bozan şeyler nelerdir? Orucu bozan, kaza ve kefaret gerektiren durumları kısa ve öz bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Orucu Bozan Durumların Genel Tanımı

Yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak orucu bozan şeylerdir. Gıda konusunda ağırlıklı olarak genel çerçeve, mideye ulaşıp ulaşmadığıyla ilgilidir. Ancak açlığı gidermek maksadında olmayan bazı tartışmalı konular da orucu bozar ve kefaret gerektirir. Örnek vermek gerekirse;

  • Sigara, nargile gibi dumanlı ürünlerin tüketimi.
  • İçindeki maddelerin mideye ulaşma riskinden dolayı sakız çiğnenmesi.
  • Gargara, ağız spreyi gibi ürünlerin kasten yutulması.
  • Su ile veya susuz bir şekilde sıvı ya da katı ilaç alımı.

Orucu Bozan, Kaza ve Kefareti Gerektiren Durumlar

Hanefi ve Maliki mezhebine göre bilerek ve isteyerek cinsel ilişkide bulunmak sonucunda hem kaza hem kefaret gerekir. Bir şey yiyip içmenin hükmü ise mezheplere göre farklılıklar göstermektedir. Hanefi ve Malikilere göre, gıda ve gıda benzeri bir ürünü almak kefaret sebebi olarak kabul edilir. Şafiiler ve Hanbeliler için ise kaza gereklidir ancak kefaret zorunluluğu yoktur. Lakin güçleri yetiyorsa, 60 gün boyunca muhtaç sahibi insanlara yardımcı olmaları tavsiye edilir.

Sadece Kazayı Gerektiren Durumlar

Fıkıh bilginleri, beslenme amacı ve anlamı taşımayan ve esasen yenilip içilmesi normal olmadığı gibi insan tabiatının alışkın olmadığı şeylerin yenilip içilmesi durumunda da orucun bozulacağını, fakat bunun kefareti gerektirmeyeceğini söylemişlerdir. Çiğ pirinç, çiğ hamur, un, ham meyve yemek veya fındık, badem ve cevizi kabuğuyla yutmak böyledir. Fıkıh bilginleri, şehvetin normal cinsel birleşme dışında tatmin edilmesini de aynı kapsamda değerlendirmişlerdir.

Cenabet Olunca Oruç Tutulur Mu?

Ağza giren yağmur, kar ve doluyu isteyerek yutmayı, su içme kapsamında değerlendirerek orucu bozacağını söylerler. Kusma kasten yapılmadığı durumlarda orucu bozmaz. Kasten yapıldığında ise, sadece ağız dolusu olması halinde orucu bozar. Unutarak bir şey yiyip içmekle oruç bozulmaz. Yalnız Malikiler, anlamı ortadan kalktığı gerekçesiyle orucun bozulacağını söylerler.

İğne Yaptırmanın Ve İlaç Kullanmanın Hükmü

Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler, Ebu Hanife‘ ye göre, derin bölgelere sürülen, karın veya beyne ulaşan ilaç, merhem orucu bozar. Göze, kulağa ve buruna damlatılan ilaçların ise orucu bozmayacağı yönünde görüşler vardır.

Şemsi Nur

İlahiyat Mezunuyum. Hayata, İslâm ışığıyla bakabilmemiz için bilgiler sunuyorum. İstifadenize...

Yorum ekle

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın