İslam Hakikat

Oruç Nedir? Oruç Tutmanın Amacı Ve Çeşitleri Nelerdir?

Oruç nedir? Oruç nasıl tutulur, amacı ve çeşitleri nelerdir? Hangi zamanlarda oruç tutmamız istenilmektedir? Teravih namazı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Oruç Tutmak ve Şartları

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, bir amaç uğruna ve bilinçli olarak, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak demektir. Bir nevi nefsi terbiye etmektir. Orucun iki temel sebebi vardır;

  • Oruç tutulan dönemde, belli saat aralıklarıyla yenilen bütün gıdalardan uzak durarak Allah’ın verdiği nimetlere şükür etmek.
  • Bazı ihtiyaçlarımızı kontrol altında tutarak, nefsimizi kontrol altına almak.

Oruç Tutacak Kişide Aranan Şartlar

Oruç tutacak kişide aranan şartlar; Müslüman olmak, ergenlik ve akıl sahibi olmak.

Tutamayacak ve tutmayacak kişiler için ise; hasta olanlar, bedenen tutamayacak durumda olanlar, yolculuk halinde olanlar, gebelik, yaşlılık, zor ve meşakkatli işlerde çalışmak ve ileri derecede açlık ve susuzluk çekilen bir ortamda yaşamaktır.

Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Bakara Suresi – 183-184. Ayet

Orucun Çeşitleri

Farz Oruç

Ramazan orucu kastedilir. Ramazan orucunun bozulması sebebiyle tutulması gereken kefaret orucu, yanlışlıkla adam öldürme, hacda ihramlı iken vaktinden önce tıraş olma (halk) ve yemin için tutulacak olan kefaret oruçları farz kapsamında ele alınır. Ramazan orucunun kazası da istenilen mübah günlerde tutulabilir. Fakat İmam Şafii‘nin kazaya kalan orucun aynı yıl içerisinde kaza edilmesi gerektiğine ilişkin görüşü de dikkate alınarak, herhangi bir sebeple kazaya kalan orucu mümkün olan en kısa zamanda tutmaya çalışmak uygun olur.

Vacip Oruç

Kişi oruç tutmayı adamışsa, bu adak orucunu tutması vaciptir. Adak adandığında gün belirlenmişse o gün tutulması gerekir. Başlanmış nafile bir orucun bozulması durumunda bunun kaza edilmesi Hanefilere göre vaciptir. Malikiler ise kazanın farz olduğunu söylemişlerdir.

Nafile Oruçlar

Farz ve vacip dışındaki oruçlardır. Daha fazla sevap kazanmak ve Allah’a daha da yakınlaşmak için tutulur. Mübah olan tüm günlerde tutulabilir. Ancak bazı günler oruç tutmak menduptur. (Yapılması şart değil tavsiye)

  • Şevval Orucu
  • Haram Aylar Orucu
  • Aşure Orucu
  • Şaban Orucu
  • Zilhicce Orucu
  • Davud Orucu

Şevval Orucu

Hicri takvime göre Ramazan Ayından sonraki aydır ve bu ayda tutulan 6 günlük oruçtur. peşpeşe veya aralıklı olarak da tutulabilir.


Aşure Orucu

Hicri Takvim’ göre Muharrem ayının 10. günü tutulur ancak tek tutulmaması, bir gün öncesiyle veya ertesi günü de oruçlu geçirmek tavsiye edilir.


Zilhicce Orucu

Hicri Takvim‘e göre Zilhicce ayının ilk 9 günü niyetlenmek ve 10. günü de kurban etinden yiyene kadar aç kalmak faziletlidir.


Haram Aylar Orucu

Hicri Takvime göre Zilhicce, Zilkade, Receb ve Muharrem aylarında niyetlenmek de müstehaptır. (Beğenilen davranış)


Şaban Orucu

Şaban ayında niyetlenmek müstehaptır. (Beğenilen davranış) Peygamberimizin de Ramazan ayı dışında en fazla bu ayda niyetlendiği rivayet edilir. Yalnız, Şafii mezhebine göre bu ayın son yarısı niyetlenmek haramdır.


Davud Orucu

Bir gün niyetlenip ertesi gün tutmamak şeklinde devam eden oruçtur. En faziletli orucun bu olduğu rivayet edilmiştir.


Her Ay Üç Gün Oruç

Her ayın üç günü niyetlenmek bunu özellikle ayın 13, 14 ve 15. günlerinde tutmak Müstehap (Beğenilen davranış) kabul edilmiştir.


Pazartesi ve Perşembe Orucu

Her hafta pazartesi ve perşembe günleri niyetlenmek de faziletlidir.

Şemsi Nur

İlahiyat Mezunuyum. Hayata, İslâm ışığıyla bakabilmemiz için bilgiler sunuyorum. İstifadenize...

Yorum ekle

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın